Proč právě Most?

Investice do bytů, levné investiční byty

Proč právě Most?

Rozumíme mu. V tomto článku se s Vámi podělíme o data, o která jsme opřeli náš business model. Sázka na růst cen nemovitostí je z dlouhodobého měřítka rozumná, jak dokazují všechny grafy zobrazující vývoj cen realit v ČR, viz. například tento článek na iDnes.cz opírající se o data z Eurostatu nebo Deloitte Real Index Q1 2020, ve kterém dokonce ústecký kraj ukazuje nejvyšší růst.

Most je druhým největším městem Ústeckého kraje, jeho těžební historie je dodnes významně promítnuta do všech aspektů života v něm. Říka se, že trpí mírnou mírou migrace, a to primárně do hlavního města. Podíváme-li se však na data, zjistíme, že celkový úbytek obyvatel mezi lety 2011 a 2019 činí u tohoto města 699 osob, chcete-li 1 %. Zdroj ČSÚ.  

Z investičního hlediska zajímá naše partnery na prvním místě výnos, a na druhém bezpečnost investice. Výnos je u realit nutné počítat dvojmo, v první řadě výnos z nájmu, který se díky nízké ceně nemovitostí v Mostě dá dlouhodobě držet na 5,5 % ročně. Investujete-li do bytu 900 000 Kč, můžete očekávat roční výnos z nájmu okolo 50 000 Kč. V dlouhodobějším měřítku se pak investoři zajímají o růst cen nemovitostí jako takových, tedy kolik by byl jejich výnos, pokud by nemovitost prodali za jeden či tři roky.

Většina našich investorů zvažovala původně nákup nemovitosti v Praze, či jiném větším městě, avšak po zvážení a porovnání výnosu z nájmu, se rozhodli pro Most. Porovnáme-li výnos z nájmu v Praze, kde lze reálně očekávat výnos okolo 100 000 Kč ročně (nájem po odečtení poplatků, fondu oprav a běžné údržby). Cena nemovitosti s takovým výnosem však několikanásobně převyšuje cenu mosteckých bytů. Nejlépe se v Praze pronajímají byty 2+kk až 3+1, jejich cena je však podle metrů čtverečních v řádu čtyř až šesti milionů korun. Výnos s pronájmu je tak na úrovni jednoho až dvou procent.

Jak je již zmíněno výše, investoři často hledají bezpečné místo pro uložení svých peněz, případně si berou na nemovitosti hypotéku. Protože nemovitosti v Mostě jsou řádově levnější, než v největších českých městech, mají téměř všichni naši investoři ve svém osobním vlastnictví více bytů. S vlastnictvím nemovitosti se pak pojí jejich správa, a tu pro ně zajišťujeme my. A to od A po Z, tedy od zabouchnutých klíčů, přes výběr nájemného, správu poplatků až po případné opravy protékajících vodovodních trubek či výměnu sporáku. Utržený výnos posíláme investorům každý měsíc, kvartálně pak vyúčtování provedených oprav či zásahů, které jdou na vrub majiteli nemovitosti.