Levné byty na Mostecku lákají investory

Investice do bytů, levné investiční byty

Levné byty na Mostecku lákají investory

Jan Zedník investoval spolu s obchodními partnery do 116 bytů

Soukromí investoři mají velký zájem o levné investiční byty na Mostecku. Byty se nacházejí zejména v sociálně vyloučených lokalitách. Nájmy bývají  v těchto lokalitách dostupné a lidé si je díky pobírání sociálních dávek mohou dovolit. Investoři vidí v těchto bytech příležitost v podobě výhodné investice, která se jim může velmi brzy vrátit a to dokonce v horizontu pěti let. 

Politik Jan Zedník (člen ODS, asistent europoslance Jiřího Pospíšila), který v Bruselu řeší problematiku ochrany spotřebitele, pořídil v Mostě a nedalekých Obrnicích osmdesát bytů. Zedník se zabývá obchodem s levnými investičními byty a společně s obchodními partnery disponují v této lokalitě celkem 116 nemovitostmi.

 

Ideální situace na trhu

V pořadu Zaostřeno, Českého rozhlasu Plus, pan Zedník uvedl, že tato investice byla pouze příležitostí, která se na trhu nabízela. Nemovitosti jsou skvělou šancí pro investici, zejména pro růst jejich hodnoty. Pakliže jsou navíc levné, jedná se o ideální koupi.

Na sídlišti, v sociálně vyloučené lokalitě v Obrnicích, v panelovém domě vlastní pan Zedník dva byty. Nájem za byt o rozloze 3+1 včetně záloh za energie a vodu činí 11 500 korun za měsíc. Částka 11 500  korun je v této lokalitě v normě. Nájem zde lidé hradí ze sociálních dávek z příspěvků na bydlení, částečně i z dávek hmotné nouze a případně i z mateřské. Jedna z nájemnic se domluvila s úřadem práce na vyplácení pobíraných dávek přímo na účet nájemníka. K tomuto postupu je třeba poskytnout úřadu práce plnou moc.

 

Investice do bytů v chudých lokalitách

Investice do nemovitostí, ve kterých žijí sociálně slabší, může působit jako rozporuplná, ale ve skutečnosti se jedná o velmi prospěšný obchod. Vzhledem k sociálně vyloučené lokalitě jsou ceny bytů velmi nízké, běžně dostupné v rozmezí 100 až 200 tisíc korun.

Na pokrytí nákladů na bydlení získají nájemníci od státu stejnou výši podpory jako nájemníci z jiných měst, které jsou dispozičně srovnatelné, avšak ceny bytů jsou mnohem vyšší. 

Specialista na bydlení z vládní Agentury pro sociální začleňování uvedl, že dávky na pokrytí nákladů na bydlení v Obrnicích mohou být totožné, jako například dávky v Průhonicích u Prahy.

Investice do nemovitosti v sociálně vyloučené lokalitě by se měla vrátit rychleji, než v jiných lokalitách. Je to zapříčiněno nízkou kupní cenou nemovitostí a současně relativně nízkými tržními nájmy, avšak stále dost vysokými, aby se investice vyplatila.

 

Výhodný byznys

Jan Zedník nastínil pro Český rozhlas Plus jeho výnos z nájmů. Pan Zedník vlastní více než sto bytů a na každém z nich vydělá necelé 3 tisíce korun, celkem si přijde zhruba na 320 tisíc měsíčně. Pokud by investice za byt byla 100 tisíc korun, investice by se mu mohla vrátit již za 3 roky.

Pro pana Zedníka se stalo investování do levných nemovitostí v chudších lokalitách Mostecka velmi výhodným byznysem, současně ho investování baví a zároveň tím buduje hodnoty pro další generace. Nicméně popírá, že by jeho motivací měla být jistota z příjmů ze státních dávek. Dále zmínil, že tyto investice jsou jeho opatřením pro důchod v podobě pasivního příjmu. Ženu pana Zedníka znepokojuje aktuální výše hypotéky v hodnotě 24 miliónů korun, kterou je její manžel zatížen. Nicméně pan Zedník ve své investice bezmezně věří.

 

Převaha sociálně slabých nájemníků

Pan Zedník neustále čelí obviněním v souvislosti s byty, které pronajímá sociálně slabším. Je atakován, že žije z dávek pro chudé. Sociální dávky pobírají dvě třetiny jeho nájemníků. On se hájí tím, že podniká řádně podle zákona a pokud jeho nájemce využívá doplatku na bydlení, nepřísluší mu tuto skutečnost prověřovat natož tento fakt nějakým způsobem ovlivnit. Ještě dodává, že výše nájemného je spíše pod-tržní a za velmi slušných podmínek o polovinu nebo třetinu nižší, než je na trhu běžně. 

 

Očividná znalost problematiky

Ředitelka centra sociálních služeb v Obrnicích říká, že každému, kdo má zájem o koupi bytu v podobně vyloučené lokalitě jako je obrnické sídliště, musí být zřejmé, že bude byt obsazen lidmi, kteří pobírají sociální dávky na bydlení a ke své existenci potřebují stát. Ve velké míře je bydlení dotované ze sociálních dávek. Lidé, kteří pracují a udržují si určitý životní standard by s největší pravděpodobností o tyto byty zájem neměly. Nicméně pan Zedník se jeví jako zodpovědný a slušný majitel, který dbá o bezproblémové bydlení svých nájemníků.

Tereza Dvořáková (spolupracovnice Agentury pro sociální začleňování) vypracovala studii, která potvrzuje obecně zvýšený zájem po levných bytech na chudých sídlištích v tzv. lokalitě Stovky. Tato lokalita je vnímána jako sociálně vyloučená. Výzkumem se zjistilo, že 57 procent všech bytů se v této lokalitě pronajímá. Z toho v době výzkumu mělo 20 procent majitelů bytů bydliště v Mostě a zbylých 37 procent mimo Most, například mezi majiteli byli lidé ze zahraničí, z Ruska, Ukrajiny či Izraele.

 

O byty usiluje i obec

Výzkum dále ukázal, že majitelé, kteří byty pronajímají nemají tendenci do bytů investovat více, než je nezbytně nutné. Majitelé investují jen minimálně a jejich snahou je maximalizovat zisk. Správci omezují nájemníkům spotřebu energií nebo do bytů přesouvají chudé a nepřizpůsobivé lidi z bohatších regionů, kterým stanoví mnohem dražší nájem. Ředitelka centra sociálních služeb potvrzuje, že se tyto praktiky vyskytují. S těmito praktiky nelze souhlasit, nemají v sobě morální základ a bohužel město nemůže ovlivnit, kdo bude investiční byty v soukromém vlastnictví obývat.

Radnice usilují získat zpět byty, které dříve prodaly. Stát založil dotační program, který slouží pro výstavbu a nákup sociálních bytů. Objem finančních prostředků v dotačním programu činí zhruba 2 miliardy korun a o čerpání prostředků je obrovský zájem.