Pohled odborníků: Je výhodné financovat investiční nemovitost prostřednictvím hypotéky?

Investice do bytů, levné investiční byty

Pohled odborníků: Je výhodné financovat investiční nemovitost prostřednictvím hypotéky?

V souvislosti s nízkými sazby hypoték bylo v minulosti velmi lákavé zajistit si v bance půjčku na nemovitost za účelem pronájmu, například na investiční byty. Tento záměr by se mohl jevit jako velmi atraktivní investiční plán, bohužel současné tržní podmínky jsou nekompromisní a úrokové sazby jsou zřejmě na vzestupu. Existuje dnes levná hypotéka vhodná k pořízení investiční nemovitosti? Pokud ano, jak takovou hypotéku získat?

Podmínky pro získání hypotéky jsou v porovnání s minulým rokem přísnější a k jejímu dosažení je nutné disponovat vlastními finančními zdroji. Získání hypotečního úvěru je tedy poněkud složitější a omezené. Od prvního dubna by měla být stanovena výše LTV maximálně do devadesáti procent odhadní ceny nemovitosti. Pouze patnácti procentům nových klientů by měly být schváleny úvěry v pásmu od osmdesáti do devadesáti procent hodnoty nemovitosti. K získání hypotečního úvěru na pronájem bytu či domu resp. investiční nemovitosti vymezuje ČNB bankám šedesát procent ceny LTV.

 

Hypotéky již nejsou lehce dostupné a je zde tendence k růstu jejich cen

Pokud nedisponujete dostatečnou výší vlastního kapitálu, nabízí se ještě možnost dorovnání částky z úvěru ze stavebního spoření. Bez vlastních úspor je získání nemovitosti poněkud spletité, ale nikoli nemožné.

 

Předpoklad vlastních zdrojů

Bankou poskytované finance na investiční byty činí více než 60 procent odhadní ceny nemovitosti. Nezbytnou podmínkou je však dostatečná bonita klienta. Pro získání, pokud možno, co nejvyššího přínosu z poskytnutého úvěru, je nezbytné disponovat z velké části vlastními zdroji. Právě pak dává smysl využít úvěru k pořízení investiční nemovitosti.